2000'lerden Önce Yayınlanmış En iyi Filmler

2000 yılı öncesinde yayınlanmış ve unutulmayan en güzel filmler

1. Casablanca (1942)

85%

İkinci Dünya Savaşı'nda, örgütün çok istikrarlı bir lideri olan Victor Lazlaw, Almanya'daki toplama kampından kaçarak Kazablanka'ya geliyor. Amaç, Lizbon'a gitmek ve oradanda Amerika Birleşik Devletlerine sığınmak. Ancak tüm umutlar, Kazablanka'nın en ünlü gece kulübünün sahibi Rick ile ilişkili. Rick, kaçması gereken pasaportları olan tek kişidir. Öte yandan, Ricky'nin Victor'u tutuklamak veya öldürmek için gerekli bir nedeni var. Victor'un karısı, Ilsa Riki, onu terk ettiği ve derinden gömdüğü zamana inandığı büyük bir aşktır.

2. It's a Wonderful Life (1946)

86%

Nesiller boyu şahane bir tatil ... George Bailey hayatının tamamını Bedford Şelaleleri'ne verdi. Zengin ve pinti olan Bay Potter'ın tüm şehri ele geçirmesini engelleyen tek şey, George'un mütevazi bir bina ve kredi şirketidir. Ama Noel arifesinde, işin 8.000 doları kaybedildi ve George'un sorunları başlıyor.

3. Rear Window (1954)

85%

Profesyonel fotoğrafçı L.B. "Jeff" Jeffries, bir araba yarışında aksiyon alırken bacağını kırar. New York'taki dairesine kapanmış, zamanını komşuları gözlemleyerek arka pencereden dışarı bakarak geçiriyor. Avludaki bir adamın karısını öldürmüş olabileceğinden şüphelenmeye başlar. Jeff araştırmak için yüksek sosyete moda danışmanı Lisa Freemont ve onun misafir hemşiresi Stella'nın yardımına başvurur.

4. 12 Angry Men (1957)

89%

Savunma ve savcılık dinlenmiş ve jüri, genç bir İspanyol-Amerikanın babasını öldürmekten suçlu veya masum olup olmadığına karar vermek için jüri odasına girmektedir. Açık ve kapalı bir dava olarak başlayan şey, jüri üyelerinin yargılanmalarının, suçlamaların ve birbirleriyle ilgili önyargıların her birinin bir mini draması olur.

5. The Good, the Bad and the Ugly (1966)

89%

Birlik ve Konfederasyon arasında ki iç savaş büyürken, üç adam; İyi, Kötü ve Çirkin. Amerikan Güneybatı'sını çalınan altınlara 200.000 dolarlık bir kasa arayışına yöneltti.

6. One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)

87%

Bir devlet akıl hastanesinde ağzı çok iyi laf yapan özgür ruhlu bir mahkum olan Randle Patrick McMurphy, kendini deli olarak göstererek kendini diğer kaçık olarak söylenene hastaların yanına aldırır.
Onun özgürlük ve düzensizlik sevdası, yeni geldiği yerde uyuşturucu rutinle karşı karşıya gelir.
Otoriter yönetimlere karşı baş kaldırıyı vurgulayan, Guguk Kuşu sinema tarihinin en unutulmaz filmlerinden biridir. Dört büyük ödülü (en iyi film, yönetmen, kadın ve erkek oyuncu) birden alarak sinema tarihine geçmiştir.

7. The Shining (1980)

84%

Jack Torrance, karısı Wendy ve oğulları Danny ile birlikte, kış boyunca dünyanın geri kalanından izole edilmesi gereken Overlook Hotel'de görevli bir iş kabul eder. Ama içeride bulunan çılgınlık için hazır değillerdir.

8. GoodFellas (1990)

87%

Erken yaşta mahalle gangsterleri tarafından kabul edilen ve Jimmy Conway'in rehberliğinde bir Mafya ailesinin saflarına tırmanan yarı-İrlandalı, yarı-Sicilyalı Brooklyn'li Henry Hill'in gerçek hikayesi.

9. The Silence of the Lambs (1991)

86%

Clarice Starling, FBI'ın eğitim akademisinde üst düzey bir öğrencidir. Jack Crawford, Clarice'den, aynı zamanda şiddet içeren bir psikopat olan, psikiyatrın çeşitli cinayet ve yamyamlık eylemleri için barların ardında hizmet veren, psikiyatrist olan Dr. Hannibal Lecter ile görüşmek istiyor. Crawford, Lecter'ın bir davanın içgörüsüne sahip olabileceğine ve Starling'in, çekici bir genç kadın olarak, onu ortaya çıkaracak bir yem olabileceğine inanıyor. 7 dalda Oscar'a aday olan Kuzurların Sessizliği filmi altın heykeli alırke, en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüllere layık görülmüştür.

10. Schindler's List (1993)

89%

İşçi Oskar Schindler'in II. Dünya Savaşı sırasında fabrikasında köle olarak çalışırken Nazilerden bin Yahudi yaşamını nasıl kurtardığının gerçek hikayesi. Steven Spielberg'in en önemli filmlerden biri. Steven Spielberg a Oscar kazandıran film. 12 dalda Oscar'a adayı olmuş ve 7 dalda Oscar kazanmıştı. Schindler'in Listesi'nin kazandığı Oscar'lar : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

11. Forrest Gump (1994)

88%

Bir adam düşünün. 75 IQ gibi çok düşük bir zekası olmasına rağmen hayatında büyük şeyler başarmış ve kendini çok önemli olayların içerisinde ve kilit rollerde bulmuş birinin hikayesi : Forrest Gump. O bir çok kişinin hayal ettiklerinin bile ötesini başarabilmiş bir insan.
Bir parkta oturup sihirli ayakkabıları, dostane ve saf konuşmasıyla kendi hikayesini bizimle paylaşmaya başlalar Forrest. Duygu yoğunluğunun içerisinde izlerken düşüncüleremizi alt üst ederek Zekanın işlevselliği ve hayattaki amacımızdaki yeri üzerine bir çok sorgulamanın içine itmektedir bizi Forrest.
Düşük zeka seviyesine rağmen fiziksel gücü gelişmiş olan Forrest ayrıca hayatın zorluklarına meydan okuması, kararlılığı, samimiyetiyle bir çok engeli aşmıştır. Bir kadının kalbinde kendine yer bulur ona aşık olur, bir çok mutlulığu ve karmaşayı yaşarken izleriz onu. Forrest bize sevgi ve cesaretin yetenekten daha değerli olduğunu ispatlar.
1995'te aday olduğu 13 ayrı Oscardan 6'sını kazanır. En iyi film, senaryo, erkek oyuncu, kurgu, yönetmen, görsel efekt oscarı ayrıca Altın küre dalında en iyi film, erkek oyuncu vedaha bir çok ödülün sahibi olur.

12. The Shawshank Redemption (1994)

93%


1940'lı yıllarda genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne (Tim Robbins), karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkumdur. ve bunun için Shawshank hapishanesine gönderilir. Bu olaylar yaşanmadan önce dürüst bir bankacı olarak tanınan Andy için yeni bir hayat başlamaktadır. Zorbalığın , tecavüzün ve her türlü kötü koşulun yoğun olarak yaşandığı hapishane koşullarında Andy; hayata karşı hep umutla bakıyor ve güzel birşeyler oluşturma çabasına girişiyor. Yaşanılan problemlerden birisi de muhasebe becerilerini - ahlaki değerleri düşük, görevini suistimal eden - hapishane müdürü Warden (Bob Gunton) için kullanmasıdır. Bu süreç içerisinde zorluklara karşı mücadelesi, içindeki umudunu yitirmemesi çevresindeki mahkumların dikkatini çekmiş ve en yakın arkadaşı olacak olan Ellis Boyd 'Red' (Morgan Freeman) ile parmaklıkların arkasında hapishaneyi çok farklı bir ortam haline getirirler. Yaşanılan güzellikler ile birlikte adeletsizlikler ve kayıplarda olmaktadır. Bütün bu olaylar içerisinde Andy hep bir çözüm bulma çabasındadır.

13. Pulp Fiction (1994)

89%

Gangsterlere unutulmaz bir bakış. Bir kaşarlanmış gangster ve onun felsefi ortağı, onların günlük hayatlarının bir parçası olarak patronlarına ödeme yapmayan sahtekar genci vurmaya giderler. Onların maceraları, zamanında ve ileri geri yolculuk yapan üç öyküde ortaya çıkıyor.

14. Se7en (1995)

86%

İki cinayet dedektifi, suçluları, bir kurbanın işkence gören kalıntılarından bir diğerine götüren bu karanlık ve unutulmaz filmdeki "yedi ölümcül günah" a dayanan bir seri katil için çaresiz bir av peşindedir. Tecrübeli Det. Sommerset, her günahı katilin aklının içine girme çabasında araştırırken, onun acemi ortağı Mills, vakayı çözme çabalarına atlıyor.

15. 12 Years a Slave (2013)

81%

İç Savaş öncesi Amerika Birleşik Devletleri'nde, Solomon Northup, New York'tan özgür bir siyah adam kaçırılır ve köleliğe satılır. Beklenmedik iyiliklerin yanı sıra zulümle yüz yüze kalan Süleyman, sadece hayatta kalmak için değil, onurunu korumak için de mücadele ediyor. Unutulmaz olasılıklarının on ikinci yılında, Solomon’un Kanada’daki bir köleleştirme ile olan şansı, hayatını sonsuza dek değiştirecek.

@hemsinli
1 ay önce

esaretin bedeli ! yeşil yol !avatar !metrix !ve bir kaçı daha yoksa bu liste çöptür

@pjackson
1 ay önce

yoo

@serkay
1 ay önce

avatar 2000 den sonra

ebuSIDDIK
ebuSIDDIK
5 gün önce

LİSTEYE İYİCENE BAK LİSTENİN ADINA BAK lütfen

Canavar Tunahan
Canavar Tunahan
2 ay önce

FORREST GUMP.. HAYAT DEĞİŞTİREN BİR FİLM 🙂

@serkay
1 ay önce

efsanelerden

@allesgute
2 ay önce

braveheart de olmalıydı

Alcatraz
Alcatraz
2 ay önce

SCARFACE nedir babam TONY MONTANA REİS NERDE babam ???

Bahar
Bahar
3 ay önce

Fight Club Nerde???

@pjackson
1 ay önce

en iyiler arasında değil ki

Yusuf Kanber
Yusuf Kanber
3 ay önce

star wars nerde amk😎

Ozan Murat Mert
Ozan Murat Mert
3 ay önce

Evet godfather üçlemesi yok dahice.

@hemsinli
1 ay önce

sadece 1ve 2 diğeri rezalet

ŞEHRİBAN GÜNEŞ
ŞEHRİBAN GÜNEŞ
3 ay önce

hayat güzeldir de olabilirdi 12 yıllık esaret yerine

@11
3 ay önce

leon neden yok 😭

Bahar
Bahar
3 ay önce

Evet Leonsuz liste olmamış

@pjackson
1 ay önce

balon olduğu için

nazo
nazo
3 ay önce

can dostum olmaması üzdü

I am Spartacus
I am Spartacus
3 ay önce

Yeşil Yol nerde?

@serkay
1 ay önce

efsaneydi

Serhat
Serhat
3 ay önce

gözümde canlandi bazi anlilar

Fatma TOPRAKCI
Fatma TOPRAKCI
3 ay önce

Seven gercekten mukemmel bir film sonuna cok uzulsem de gercekten iyi bir senaryo😊😊😊

Bu yorum bölüm hakkında spoiler içeriyor. Okumak istiyorsan tıkla.

@reyizz
4 ay önce

güzel bir liste eksiği var fazlası yok

@yunus74896
4 ay önce

godfater olmaması üzmüştür

@barisdrn44
5 ay önce

çok iyi bir liste olmuş

Uğur
Uğur
6 ay önce

çok az sadece bu kadar mı😒

@hasanu
6 ay önce

shawshank is a legend

Taylan
Taylan
7 ay önce

Matrix ve Fight Club yok,ki bu ikisi Sinema tarihinde çağ değişimini anlatır.Ayrıca Godfather ve Scarface listeye girer =)

@pjackson
1 ay önce

yönetmensin galiba reyiz

Rookie_
Rookie_
7 ay önce

içinde duyduğum ve izlediğim var güzel bir liste olmuş teşekkürlerr